Słów parę o mundialu - cz. 3

Na brazylijskich  mistrzostwach zostały już tylko cztery drużyny. Gospodarze, mimo wciąż niezadowalającej gry, potrafili wznieść się na wyżyny i dojść do półfinału. Podobnie ich sąsiedzi i wielcy rywale - Argentyńczycy, którzy po raz pierwszy od pechowego 1990 roku, w którym ulegli w finale drużynie RFN 0:1, awansowali dalej niż do ćwierćfinału. O reputację Europy walczą Niemcy i Holendrzy, którzy również nie zachwycają swoją grą. Niemcy po dość bezbarwnym spotkaniu pokonały Francję 1:0, która przez wielu była typowana do końcowego sukcesu. W półfinale zmierzą się z Brazylią.

Holendrzy natomiast natrafili na zdyscyplinowaną drużynę Kostaryki - obok Belgii, czarnego konia turnieju. Dużą zasługę w tym, że Kostaryka dotrwała do rzutów karnych, zawdzięczamy Keylorowi Navasowi, który bronił jak w transie. A gdy brakowało centymetrów w rękach, bramkarza wyręczały słupki i poprzeczki. Holandia ostatecznie skuteczniej wykonywała karne i w półfinale spotka się z Argentyną.

Plaga kontuzji.

W ostatnich meczach niestety mieliśmy sporo przypadków kontuzji, które w najlżejszym przypadku kończyły się zejściami piłkarzy z boisk. W meczu z Belgią włókna mięśniowe naciągnął Angel di Maria, który nie potrafił dalej grać. To duża strata dla Albicelectes i poważne osłabienie przed starciem z Holandią. Poprzednio, w fazie grupowej, z mundialem pożegnał się Kun Aguero, będący jednym z filarów ofensywy Argentyny. Równie mało szczęścia miał gwiazdor reprezentacji Brazylii - Neymar. W meczu z Kolumbią Juan Zuniga wszedł w niego z impetem, powodując - wydawało się, bolesny faul. Wyrok lekarzy był jednak bezlitosny - dla Neymara do koniec mistrzostw! Piłkarz będący napędem całej Brazylii, będzie musiał teraz wspierać swoich kolegów, ale przed telewizorem lub na stadionie (jeśli będzie w stanie). Dla gospodarzy to strata niewyobrażalna i w zbliżającym się meczu z Niemcami, będą drżeli o wynik.

Chłodna kalkulacja

Ze spotkania na spotkanie spada średnia strzelonych bramek. O ile w fazie grupowej mieliśmy kilka wysokich wyników, m.in 1:5 w meczu Hiszpania - Holandia czy 4:2 w spotkaniu Algierii z Koreą Południową, tak teraz bramek jest zdecydowanie mniej. Najwidoczniej trenerzy nie chcieli zbytnio ryzykować, i stawiali przede wszystkim na żelazną obronę. Dlatego mieliśmy już 5 dogrywek, w tym 2 serie rzutów karnych. Zapewne półfinały nie będą się bardzo różniły pod tym względem. Mimo małej ilości bramek, emocji nie brakuje. To wystarczająca rekompensata. 

Jak polska reprezentacja stoi w miejscu.

Eliminacje do EURO 2008 był dla nas szczególne. Po raz pierwszy awansowaliśmy na ten turniej i to w świetnym stylu. W grupie mieliśmy m. in Belgię, którą najpierw ograliśmy 0:1 na wyjeździe i 2:0 w Chorzowie. Wydawało się, że wreszcie łapiemy kontakt z czołówką najlepszych zespołów Europy i świata. Rzeczywistość okazał się jednak okrutna i zamiast pnąć się w górę, łapiemy tendencję zniżkową, a w najlepszym wariancie - stoimy w miejscu. Belgia natomiast przyłożyła nacisk na szkolenie młodzieży i dzisiaj jest drużyną poza naszym zasięgiem. Niestety. Oliwy do ognia dolewa prezes PZPN Zbigniew Boniek, który twierdzi że Polska na mundialu nie była by dostarczycielem punktów. Hm...mimo ogromnego szacunku dla Pana Zbigniewa, nie zgadzam się z tym z prostego powodu - nie mamy drużyny i na eliminacje EURO 2016 prawdopodobnie też jej nie będziemy mieli. Chyba tylko zagraniczny, doświadczony trener z wielką charyzmą mógłby coś zdziałać z naszymi "Orłami". Tak jak swego czasu Leo Beenhakker...

Share:

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Categories

Ordered List

  1. Lorem ipsum dolor sit amet, consectetuer adipiscing elit.
  2. Aliquam tincidunt mauris eu risus.
  3. Vestibulum auctor dapibus neque.

Sample Text

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et dolore magna aliqua.

Ut enim ad minim veniam, quis nostrud exercitation test link ullamco laboris nisi ut aliquip ex ea commodo consequat.

Definition List

Definition list
Consectetur adipisicing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et dolore magna aliqua.
Lorem ipsum dolor sit amet
Consectetur adipisicing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et dolore magna aliqua.

Support

Need our help to upload or customize this blogger template? Contact me with details about the theme customization you need.

Pages