Piłkarski czyściec

Piłka nożna często określana jest mianem niesprawiedliwej - z punktu widzenia sportowego, lecz nie tylko. Wiele mniej lub bardziej utytułowanych klubów często boryka się z problemami finansowymi, czego efektem są degradacje. Inna sprawa to polityka, która i w sporcie potrafi zostawić po sobie spustoszenie...

1. Zawirowania wokół Groclinu i Polonii Warszawa

Chyba każdy pamięta Groclin Grodzisk Wielkopolski, klub, zbudowany za pieniądze Zbigniewa Drzymały. Biznesemen z czasem przekalkulował sobie pewne sprawy i stwierdził, że ładowanie tysięcy złoty na klub z niewielkiego Grodziska nie jest opłacalny. Zaczęły się perypetie ze sprzedażą licencji, która wędrowała od Szczecina, przez Wrocław, aż w końcu trafiła do stolicy. Polonia Warszawa, której właścicielem był Józef Wojciechowski, wróciła tym samym na należne jej miejsce - do Ekstraklasy. Kolejne lata klubu z Konwiktorskiej były równią pochyłą. Prezes wycofał się z piłki nożnej a Polonia ostatecznie trafiła do IV ligi.

2.Glasgow Rangers

Najbardziej utytułowany klub świata? Chyba każdy z nas z miejsca wymieni Real Madryt, F.C Barcelonę, Bayern Monachium czy A.C Milan. Marki te naturalnie należą do tej kategorii, lecz jeśli weźmiemy pod uwagę europejskie puchary. Natomiast jeśli sumując wszystkie oficjalne puchary/tytuły krajowe itd. liderem w tym rankingu jest szkockie Glasgow Rangers.

Klub ten niestety nie może grać w najwyższej lidze w Szkocji i przysparzać radości swoim kibicom w derbach z Celtikiem. Rangersi w sezonie 2011/12 ogłosili upadłość, gdyż długi klubu sięgały podobno aż 130 milionów funtów. Ta astronomiczna kwota przesądziła o tej decyzji. Słynny klub zaczął od Scottish League Two i bez problemów awansował do wyższej ligi. Obecnie jest liderem Scottish League One i za jakiś czas powinien wrócić do szkockiej ekstraklasy.

3. Nottingham Forest F.C

Ktoś kojarzy sezony 1979/80 i 1980/81? Miały one zaskakujące rozstrzygnięcia w Pucharze Europy. Angielskie Nottingham Forest, nie chcąc być gorszym klubem od Liverpoolu, sięgnęło po najcenniejsze europejskie trofeum. Dwa razy!

Lata 1977 - 83 zostały zdominowane przez kluby z wysp. Najpierw The Reds dwa razy wygrali europejskie rozgrywki, następnie (nikt chyba się tego nie spodziewał..) klub z miasta Robin Hooda. W sezonie 1979/80 w finale Nottingham okazało się lepsze od Malmo FF (swoją drogą taki finał to abstrakcja w dzisiejszych czasach) wygrywając 1:0, a rok później takim samym rezultatem nie dało szans Hamburgerowi SV.
Kiedyś pieniądze nie miały aż takiego wpływu na wyniki sportowe i często kluby mniejsze, o słabszym zapleczu finansowym, mogły osiągać sukcesy. Dzisiejsze Nottingham wtopiło się w szarość Championship, będą typowym średniakiem ligi. W 2005 roku wspomniany klub spadł z zaplecza Premier League, co było historycznym wydarzeniem, bowiem żaden zwycięzca Pucharu Europy nie grał wcześniej w trzeciej lidze.

4. Leeds United

Zasłużony angielski klub, który w latach 60' i 70' odnosił największe sukcesy w swojej historii (m.in finał Pucharu Zdobywców Pucharów 1973 czy finał Pucharu Europy w 1975), w wieku XXI musiał przełknąć gorzką pigułkę. Zespół z hrabstwa Yorkshire początkowo spełniał oczekiwania kibiców, siejąc postrach czy to w Pucharze UEFA ( porażka w półfinale z Galatasaray w 2000 roku) czy rok później w Lidze Mistrzów (znów półfinał - porażka z Valencią). Włodarze klubu musieli wpompowywać miliony funtów, aby zespół nawiązywał do czołówki Premier League. Liczyli że drużyna osiągnie premiowane miejsce, dające grę w europejskiej elicie a potem spłacą pożyczki m.in dzięki wpływom z praw transmisyjnych. Ostatecznie Leeds nie udało się kolejny raz zakwalifikować do Ligi Mistrzów. Długi nasilały się i w sezonie 2004/05 wynosiły ok. 127,5 miliona euro. Klub zajął ostatnie miejsce w lidze i spadł do Championship. W sezonie 2006/07 Leeds nadal borykało się z finansami, czego efektem było odjęcie 10 punktów przez władze ligi. Po zajęciu ostatniej lokaty, Leeds United po raz pierwszy w historii spadło do trzeciej ligi. Obecnie zespół z Yorkshire występuje w Championship.

5. River Plate

W 2011 roku, jeden z najbardziej utytułowanych klubów w Argentynie spadł z Primera Division. Było to wydarzenie, które wstrząsnęło środowiskiem piłkarskim. W meczu barażowym River Plate uległo w Belgrano (1:2) a kibice rozpoczęli regularną wojnę, która ze stadionu przeniosła się na ulicę. Rezultat - zamieszki i wielu rannych.

Jak w ogóle było to możliwe, że zespół, który w XXI wieku zarobił ze sprzedaży swoich zawodników ok. 250 milionów dolarów, nie był w stanie utrzymać się w lidze? Jak w większości takich przypadków zadecydowały długi, interesy robione nie zawsze w legalny sposób i kibice, którzy nie raz dali się we znaki prawu. Klub z Buenos Aires w 2012 roku powrócił do najwyższej klasy rozgrywkowej.
Share:

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Categories

Ordered List

  1. Lorem ipsum dolor sit amet, consectetuer adipiscing elit.
  2. Aliquam tincidunt mauris eu risus.
  3. Vestibulum auctor dapibus neque.

Sample Text

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et dolore magna aliqua.

Ut enim ad minim veniam, quis nostrud exercitation test link ullamco laboris nisi ut aliquip ex ea commodo consequat.

Definition List

Definition list
Consectetur adipisicing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et dolore magna aliqua.
Lorem ipsum dolor sit amet
Consectetur adipisicing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et dolore magna aliqua.

Support

Need our help to upload or customize this blogger template? Contact me with details about the theme customization you need.

Pages