Historyczne finały: Borussia Dortmund - Juventus F.C z 1997 roku

Finał Ligi Mistrzów z sezonu 1996/97 rozgrywany był w Monachium, na Stadionie Olimpijskim. Mecz ten miał być grą jednego aktora, zwycięzcy z poprzedniego sezonu, czyli Juventusu F.C. Na przeciw Włochom stanęła Borussia, która w półfinale pokonała w dwumeczu Manchester United 2:0. Juventus natomiast rozbił Ajax aż 6:2

Dortmundczycy swoich szans szukali w miejscu rozgrywanego meczu, czyli niemieckim Monachium. Drużynom rozgrywającym finały w swoich ojczyznach dawało to pewną przewagę psychologiczną. Wystarczy spojrzeć na poprzedni sezon (1995/96), gdzie Juventus pokonał Ajax na stadionie w Rzymie. Stara Dama natomiast była podbudowana wysokim zwycięstwem nad Holendrami i jako faworyt musiała wygrać to spotkanie a Borussia mogła..

Mistrz Niemiec miał w swoim składzie wielu reprezentantów swojego kraju, którzy byli świeżymi mistrzami Europy (Euro 96 w Anglii). Trener Ottmar Hitzfeld zbudował ciekawy zespół z solidną obroną, w której grali tacy zawodnicy jak Matthias Sammer czy Jurgen Kohler. Z przodu zaś grali Riedle, Moller czy Reuter którzy również byli graczami największego formatu. W Juventusie natomiast o sile ofensywnej decydowali gracze pokroju Zidana, Jugovicia, Vieriego czy Del Piero.

Początkowy okres gry to zmasowany atak graczy Juve, którzy byli blisko objęcia prowadzenia po zmarnowanej sytuacji Vieriego. Niewykorzystana sytuacja zemściła się w 29 minucie, gdy gracze włoskiej drużyny wybili piłkę po dośrodkowaniu; doszedł do niej Lambert i obsłużył podaniem Riedla, który ze stoickim spokojem dał prowadzenie swojej drużynie. Kolejny gol padł w 34 minucie. Dośrodkowanie Mollera wykorzystał niezawodny tamtego dnia Riedle. Włosi strzelili kontaktową bramkę w 65 minucie za sprawą Alexa Del Piero. Decydujące trafienie padło w 71 minucie, gdy pięknym strzałem z dystansu popisał się Ricken.

Tym samym Borussia Dortmund po raz pierwszy zyskała miano najlepszej drużyny w Europie, detronizując z tronu aktualnego championa. Warto zaznaczyć, że to drużyna z Zagłębia Ruhry była pierwszym niemieckim zespołem, który triumfował z Champions League, w stylu godnym podziwu.